Trybunał Sprawiedliwości UE w obronie... korników

pdf ePub czas dodania: 2017:08:01 21:20 komentarzy 0
Dziś [1.08.2017] pierwsza informacja w portalu Wp.pl brzmiała: "Szyszko kontra Trybunał Sprawiedliwości UE. Safjan wyjaśnia: sytuacja bez precedensu, Polska naruszyła traktat"

  Dziś [1.08.2017] pierwsza informacja w portalu Wp.pl brzmiała: "Szyszko kontra Trybunał Sprawiedliwości UE. Safjan wyjaśnia: sytuacja bez precedensu, Polska naruszyła traktat" {TUTAJ

(link is external)}.  Dowiedzieliśmy się, że:

  "Mimo, że decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE dot. wstrzymania cięć w Puszczy Białowieskiej jest postanowieniem tymczasowym, to powinna być ona natychmiast wykonana - wskazał sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE prof. Marek Safjan. Dodał, że pierwszy raz w historii orzecznictwa europejskiego państwo nie wykonuje postanowień Trybunału.".

  Problem polega na tym, że w sporze między leśnikami, a kornikami zżerającymi Puszczę Białowieską Trybunał Sprawiedliwości UE stanął zdecydowanie po stronie korników.  Całą aferę zaś zawdzięczamy ekologom z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.  Na stronie internetowej Gosc.pl {TUTAJ(link is external)} znajdujemy wiadomość:

  "W 2007 r. do wycięcia było 29 drzew z kornikiem drukarzem. Ekolodzy na lata zablokowali wycinkę - dziś martwe jest ponad 834 tys. świerków - ponad 8 proc. drzewostanu Puszczy.
Dokumenty przedstawiające historię dewastacji drzewostanu Puszczy Białowieskiej przedstawił Adam Hempel - były pracownik Lasów Państwowych. Historia, którą opowiadają, pokazuje, że za obecny stan Puszczy odpowiadają przede wszystkim ekolodzy z podlaskiego oddziału Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.
Był 2007 r., gdy leśnicy dostrzegli 29 świerków zajętych przez dewastującego lasy kornika drukarza. Metoda postępowania w takich sytuacjach jest prosta - dokonuje się wycinki sanitarnej, by kornik nie zeżarł całych hektarów lasu. W tym przypadku jednak zajęte przez szkodnika drzewa rosły na terenie ścisłego rezerwatu, więc do wycinki potrzebna była zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Zgoda, która w takiej sytuacji wydawała się czymś oczywistym, została zablokowana przez pisma ekologów z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, którzy postanowili wcielić się w rolę obrońców drzew i korników.
Udało im się zablokować sanitarne wycinki na lata. Kornik w międzyczasie żarł drzewa i rozprzestrzenił się po całej Puszczy. ".

  Aby obecnie powstrzymać kornika - trzeba pilnie wyciąć ponad milion drzew.  Jeśli to nie zostanie zrobione - znaczną część Puszczy Białowieskiej spotka ten sam los co Las Bawarski.  W roku 1970 utworzono w jego części rezerwat przyrody.  W 1995 pojawił się tam kornik drukarz.  W imię ochrony przyrody postanowiono go nie zwalczać.  Do roku 2005 korniki zeżarły cały park narodowy.  Praktycznie wszystkie większe drzewa uschły.  W Salonie24 trzy dni temu ukazała się notka AndrzejaR2 zatytułowana: "Osiągnięcia „obrońców przyrody i „ekologów” widać już z kosmosu" {TUTAJ(link is external)}.  Są w niej zdjęcia satelitarne ukazujące zniszczone lasy.  Film wideo poświęcony smutnemu losowi Lasu Bawarskiemu jest {TUTAJ(link is external)}.  Co ciekawe, obszar owego rezerwatu przyrody jest obecnie wyspą zniszczenia wśród relatywnie nietkniętych prywatnych lasów gospodarczych.  W nich bowiem korniki zwalczano intensywnie.

  Na szczęście dla Puszczy Białowieskiej minister Szyszko zapewnił dziś w Wiadomościach TVP, że wycinka sanitarna będzie tam kontynuowana mimo stanowiska Trybunału Sprawiedliwości UE.  Życzę ministrowi powodzenia w jego pracy.

Tagi

licznik: 3741 + 0 / 0 - promuj
captcha
x

Zgłoszenie komentarza

dodaj komentarz

x
komentarzy: 0 kolejność: wg punktacji najstarsze najnowsze