Łagodne traktowanie sprawców katastrof

ePub czas dodania: 2016:01:30 22:48 komentarzy 0
Przedwczoraj, 28.01.2016, w portalu RMF24.pl znalazłam informację: "Nikt nie odpowie za katastrofalny wyciek na Węgrzech". Dowiedziałam sie z niej, że:

  Przedwczoraj, 28.01.2016, w portalu RMF24.pl znalazłam informację: "Nikt nie odpowie za katastrofalny wyciek na Węgrzech" {TUTAJ}.  Dowiedziałam sie z niej, że:

 "Węgierski sąd uniewinnił wszystkich 15 oskarżonych członków dyrekcji i personelu huty aluminium w Ajka na zachodzie Węgier, w której jesienią 2010 roku doszło do toksycznego, katastrofalnego w skutkach wycieku. Zginęło 10 osób. Była to najpoważniejsza katastrofa ekologiczna w historii kraju.
 Przed sądem w Veszprem stanął m.in. szef spółki MAL, do której należała huta w Ajka. Zarzucano im doprowadzenie do wypadku o skutku śmiertelnym, spowodowanego zaniedbaniem, a także wykroczenia przeciwko mieniu publicznemu, naruszenia w procesie gospodarowania odpadami i spowodowanie poważnych szkód dla środowiska. Po trwającym ponad trzy lata procesie sąd pierwszej instancji postanowił uniewinnić wszystkich oskarżonych od wszystkich zarzutów.

Oskarżeni nie mieli rzeczywistej i obiektywnej możliwości odkrycia zagrożenia, które stworzyli- uznał sąd, podkreślając, że wadliwy zbiornik był regularnie sprawdzany przez kompetentne organy władz i dysponował wymaganymi atestami.Władze nie wykryły żadnych niedociągnięć ani nie zaleciły dodatkowych testów- uzasadnił sąd.

 4 października 2010 roku przerwany został wał zbiornika osadowego, w wyniku czego setki tysięcy metrów sześciennych toksycznego czerwonego szlamu wyciekło na obszarze o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych. W następstwie wycieku śmierć poniosło 10 osób, a ponad 150 odniosło obrażenia.
  Żrący wyciek spustoszył trzy wioski i zanieczyścił okoliczne rzeki, w tym wpływającą do Dunaju Rabę. (...) Szlam ten składał się głównie z nadających mu czerwoną barwę tlenków żelaza; miał właściwości żrące ze względu na pozostałości rozpuszczonego wodorotlenku sodu (...) Likwidacja skutków katastrofy trwała lata i kosztowała ok. 140 mln dolarów.".

 Pamiętam tę sprawę - w październiku 2010 napisałam na jej temat notkę "Czerwony szlam" {TUTAJ}.  Pod artykułem w RMF24.pl ukazał się komentarz głoszący, iż na ławie oskarżonych powinni byli zasiąść kontrolerzy przyznający atesty zbiornikowi.  Wegierskiemu wymiarowi sprawiedliwości nie przyszlo to jednak do głowy.  Zaczęłam się więc zastanawiać nad tym, jak w Polsce traktuje się sprawców straszliwych katastrof.  Poszperałam w sieci i natrafiłam na wiadomość z portalu Radiozet.pl {TUTAJ} z 16.09.2015 : "Wyrok na urzędników za tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim".  Przeczytałam w niej:

 " Kary więzienia w zawieszeniu i zakaz pełnienia funkcji kierowniczych - to prawomocny już wyrok sądu w sprawie dwojga urzędników z Kamienia Pomorskiego, w Zachodniopomorskiem. Byli oskarżeni o niedopełnienie obowiązków w związku z głośnym pożarem budynku socjalnego. 6 lat temu zginęły 23 osoby.
  Na ławie oskarżonych zasiedli były dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Kamieniu Pomorskim Krzysztof G. i jego była podwładna Barbara K. Według prokuratury nie dopełnili oni swoich obowiązków. (...)

 G. sąd wymierzył karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na cztery, a K. jednego roku w zawieszeniu na dwa lata. Oboje przez sześć lat nie będą mogli również pełnić funkcji kierowniczych w instytucjach publicznych, ani prowadzić działalności gospodarczej dotyczącej zarządzania nieruchomościami.
  Sąd Apelacyjny tym samym złagodził obojgu kary wymierzone w lutym br. [2015] przez szczeciński sąd okręgowy. Wtedy Krzysztof G. i Barbara K. dostali wyroki bez zawieszenia."  [Pożar w Kamieniu Pomorskim mial miejsce w poniedziałek wielkanocny 2009 r.].

 Zdumiewa mnie łagodność, z jaką traktowane są osoby, które przyczyniły się do tragicznych katastrof.  W Polsce przynajmniej skazano kogoś, ale kara więzienia została zawieszona.  Na Węgrzech - nikt nie jest odpowiedzialny za nieszczęście.  A przecież skutki głupoty i niedbalstwa powinny być dotkliwe nie tylko dla ofiar nieszczęśliwych wypadków, ale i dla tych, którzy wypadki te spowodowali.

licznik: 7578 + 0 / 0 - promuj
captcha
x

Zgłoszenie komentarza

dodaj komentarz

x
komentarzy: 0 kolejność: wg punktacji najstarsze najnowsze