Napoleon i Polacy - wykład prof. Andrzeja Nowaka

pdf ePub czas dodania: 2017:02:08 20:38 komentarzy 0
Pełen tytuł szóstego wykładu z cyklu "Węzły polskiej pamięci" brzmiał "Napoleon a Polska: Spór o zachodnią orientację polskich nadziei". Miał on miejsce, tak jak i poprzedni w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu

  Pełen tytuł szóstego wykładu z cyklu "Węzły polskiej pamięci" brzmiał "Napoleon a Polska: Spór o zachodnią orientację polskich nadziei".  Miał on miejsce, tak jak i poprzedni w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu [koło pl. Wilsona], a odbył się 7 lutego 2017 o godz 17:00.  Poprzednia prelekcja nosiła tytuł "Spór o upadek Polski".  Pisałam o niej {TUTAJ} i dołączyłam nagranie wideo nakręcone przez Solidarnych 2010.

 Obecnie wysłuchałam prof. Nowaka przy pomocy Internetu, korzystając z transmisji na żywo.  Nagranie wideo z niej jest {TUTAJ}.  Namawiam wszystkich do obejrzenia go.  Doprawdy warto!!!

 Profesor zaczął od trzeciego rozbioru Polski w r. 1795 oraz porozumienia trzech zaborców w Petersburgu w roku 1797.  Zapewnili oni wtedy, iż Polska już nigdy się nie odrodzi.  Jednak w styczniu tego samego roku powstały Legiony Polskie we Włoszech pod wodzą Jana Henryka Dąbrowskiego  walczące u boku wojsk Napoleona z Austrią.  Wtedy to miało miejsce pierwsze wykonanie Mazurka Dabrowskiego [profesor opowiedział o audycji Radia Wolna Europa, która mieła formę "reportażu" z tego wydarzenia].  Początkowo z koncepcji współpracy z Francja nic dla Polski nie wynikło.  Kolejno zawarto dwa traktaty pokojowe z Austria, pierwszy w październiku 1797, a drugi w Luneville w 1801, a o sprawie polskiej bylo głucho.

 Po pokoju w Luneville 5 tysiecy polskich legionistów zostało wysłanych na wyspę Santo Domingo, by tłumić tam powstanie czarnych niewolników.  Powrócilo tylko czterystu kilkudziesieciu.  Sytuacja uległa zmianie, gdy wybuchła wojna Napoleona z Prusami.  W roku 1807 oddzialy Napoleona dotarły na Śląsk a wkrótce potem do  Warszawy.  To, co pozostało z legionów zostalo przemianowane na Legię Polską, a potem na Legię Nadwiślańską.  Stała się ona zalążkiem armii Księstwa Warszawskiego, utworzonego przez Napoleona na mocy Traktatu z Tylzy w 1807.  Władcą owego Księstwa był król saski, ale w istocie był to francuski protektorat z duża doza autonomii.  Konstytucja tego tworu była dziełem Napoleona.  Wprowadzono też Kodeks Napoleona.

 Napoleon starał się wzmacniać Ksiestwo Warszawskie przyłączając do niego w 1809 roku ziemie odebrane Austrii.  Kres tym usiłowaniom połozyła klęska Napoleona w wojnie z Rosja w 1812 roku, w wyniku której Księstwo zostalo zajete przez Rosjan.  Na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku z większości ziem Ksiestwa Warszawskiego [oprócz Wielkopolski] utworzono Królestwo Polskie połączone unią personalną z Rosją.  Miało ono dość szeroką autonomię.  Prztrwała ona do upadku  Powstania Listopadowego w 1831 roku.

 Profesor Nowak mówił następnie o sporach o ocene działannosci Napoleona.  Jedni twierdzili, że oszukał on Polaków, a inni zaś wielbili go bezkrytycznie.  Faktem jest jednak, że Napoleon doprowadził do tego, iż sprawa polska stała się znów aktualna, a autonomie panująca przez 24 lata [1807-1831] pozwalała rozwijać się polskości.  Mówil także o oddżwięku kampanii napoleońskiej w kulturze, w tym oczywiście o "Panu Tadeuszu".  Wykład zakończył przypomnieniem prac Mariana Brandysa, a zwłaszcza "Końca świata szwoleżerów".  Stwierdził, iz książka ta pokazała - jak bohaterowie epoki napoleońskiej rozmieniali potem swa sławę na drobne, grzęznąc w korupcji i kolaboracji.  Andrzej Nowak jest zdania, że dlatego nikt obecnie "Końca świara szwoleżerów" nie wznawia, gdyż podobny los spotkał obecnie dawnych bohaterów "Solidarności".  Boją się oni takich porównań.

 

 

 

licznik: 1932 + 0 / 0 - promuj
captcha
x

Zgłoszenie komentarza

dodaj komentarz

x
komentarzy: 0 kolejność: wg punktacji najstarsze najnowsze
Wideo 0|0
Jest tu:

https://www.youtube.com/watch?v=014gzYlufhg

2017-02-08 20:56