Banksterzy i gangsterzy - na przykładzie Banku Handlowego

ePub czas dodania: 2015:01:24 18:20 komentarzy 0
Przypadkiem natrafiłam wczoraj /23.01.2015/ w sieci na artykuł Marcina Lange "Gdynia. Za 152 zł długu bank domaga się od inwalidy 38 tys. zł odsetek", opublikowany na stronie "Dziennika Bałtyckiego". Można w nim przeczytać:

  Przypadkiem natrafiłam wczoraj /23.01.2015/ w sieci na artykuł Marcina Lange "Gdynia. Za 152 zł długu bank domaga się od inwalidy 38 tys. zł odsetek", opublikowany na stronie "Dziennika Bałtyckiego"  /TUTAJ/.  Można w nim przeczytać:


  "okazało się, że Bank Handlowy w Warszawie, gdzie pan Jerzy swego czasu zaciągnął kredyt konsolidacyjny, domaga się od niego spłaty niespełna 152 zł należności i odsetek od tej kwoty w wysokości... ponad 38 tys. zł. - Myślałem, że dostanę zawału, jak to przeczytałem. Początkowo wydawało mi się, że to pomyłka, że po prostu źle postawili przecinek. Ani razu bowiem nie dostałem wcześniej żadnego wezwania do zapłaty.

  A gdybym dostał, to chociaż jestem w ciężkiej sytuacji finansowej, 150 złotych bym zapłacił - zapewnia Jerzy Lechowicz z Gdyni. (...) kilka dni po tym, jak Jerzy Lechowicz odebrał pismo z banku, odwiedził go komornik i na poczet astronomicznych odsetek zajął samochód. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż Jerzy Lechowicz jest inwalidą i pojazd jest specjalnie przystosowany do tego, aby mógł się nim poruszać. (...) Pan Jerzy od decyzji komornika się odwołał i ten, co znamienne, okazał ludzką twarz i po kilkunastu dniach umorzył postępowanie egzekucyjne samochodu. (...)

   [Jerzy Lechowicz] wpadł w klasyczną spiralę długów. Szukając wyjścia z tej sytuacji, trafił na reklamę kredytu konsolidacyjnego w Banku Handlowym. - Zaciągnąłem ten kredyt, ale zamiast skonsolidować moje wszystkie wierzytelności, bank wziął na siebie tylko ich część. Dlatego też z czasem, chcąc spłacić pozostałe, przestałem wpłacać ratę do BH, więc w sprawie tej wierzytelności na emeryturę wszedł mi komornik i miesiąc w miesiąc zajmował mi środki na pokrycie rat. (...)

  Skąd się w takim razie wzięło około 152 zł zaległości? Jak twierdzi nasz Czytelnik, jego zdaniem, BH z premedytacją nie zgłosił do komornika jego całej zaległości, tylko "zatrzymał" sobie wspomnianą niewielką kwotę, aby po latach się o nią, już powiększoną o astronomiczne odsetki, zgłosić. Gdy zapytaliśmy Bank Handlowy w Warszawie o całą sytuację, a także przedstawiliśmy sugestię Jerzego Lechowicza, jakoby ta placówka z premedytacją nie zgłosiła komornikowi całej zaległości, otrzymaliśmy pismo od Doroty Szostek- Rusteckiej, rzecznika prasowego Banku Handlowego, w którym powołując się na tajemnicę bankową, odmówiła odniesienia się do sprawy Jerzego Lechowicza.".

  W tej drobnej, wydawałoby się, sprawie, widać całą perfidię postępowania banków.  Po pierwsze nieuczciwe reklamy - w tym przypadku kredytu konsolidacyjnego, który wcale taki nie był , a po drugie - żądanie od klienta horrendalnych odsetek za coś, co stało się z winy banku - wskutek nie zgłoszenia do komornika pełnej kwoty wierzytelności.  O tym, że postępowanie Banku Handlowego jest w istocie próbą wyłudzenia od klienta nienależnych bankowi odsetek, świadczy zasłanianie się tajemnicą bankową.

  Jeszcze niedawno temu banki były uważane powszechnie za instytucje zaufania publicznego.  Mówiło się "pewne jak w banku".  Obecnie bankowcy kompletnie się zdemoralizowali i banki stały się szajkami pragnącymi tylko jak najskuteczniej złupić swych klientów.  Przytoczę teraz komentarz Pomorzanina pod cytowanym artykułem:

  "Pomorzanin (gość)  • 23.01.15, 14:55:44

Kolejna wiadomość jak robią banki w Polsce ...była historia z zajęcia traktora sąsiada kredytobiorcy ,a teraz to ...coraz większe przeświadczenie mam aby już nigdy nie korzystać z usług banków .Ten artykuł to kolejna przestroga aby nie brać jakichkolwiek kredytów .pozdrawiam i miłego weekendu :)".

  Wniosek ten jest logiczny - powoli gra w "rosyjską ruletkę" staje się bezpieczniejsza od brania kredytu w banku.

  Od kilku dni wszyscy mówią o bankowym przekręcie na gigantyczna skalę czyli o tzw. "kredytach we franku szwajcarskim" /w istocie tylko denominowanych we frankach - wypłacano złotówki, a banki w ogóle szwajcarskiej waluty nie miały/.

  W artykule Zbigniew Kuźmiuka w portalu Wpolityce.pl  /TUTAJ/ czytamy:

  "Według prof. Modzelewskiego (ale także wielu innych poważnych ekspertów prawników i bankowców) tzw. kredyty frankowe nie były więc żadnym kredytem ale toksycznym instrumentem inwestycyjnym, który banki - wprowadzając w błąd swoich klientów, oferowały im jako kredyt.".

  Europoseł Ryszard Czarnecki zgłasza w tej sytuacji  /TUTAJ/ następujące postulaty:

  " 1. Przewalutowanie kredytów po kursie z dnia ich zaciągnięcia, przy czym rozliczenie kapitału w złotych tak, by uwzględnić szkody wyrządzone kredytobiorcom za sprawą stosowania przez banki klauzul niedozwolonych.
2. Wyeliminowanie zapisów Bankowego Tytułu Egzekucyjnego (BTE) z prawa i obiegu prawnego oraz wstrzymanie podjętych egzekucji bankowych.
3. Przyjęcie zasady, że przejęcie przez banku nieruchomości jednoznaczne byłoby z wygaśnięciem umowy kredytowej i anulowaniem wszelkich zobowiązań kredytobiorcy.
4. Opracowanie standardowych umów na kredyty hipoteczne tak, by kredytobiorcy mogli refinansować kredyty w konkurencyjnych bankach.
5. Przyjęcie zasady, że kredyty hipoteczne oprocentowane będą na stałą stopę tak, by kredytobiorca z góry znał swe miesięczne raty przez cały okres obowiązywania umowy.
6. Znowelizowanie ustawy o upadłości konsumenckiej tak, by nie stanowiła fikcji dającej wyłącznie pretekst do przekłamań w sprawozdaniach finansowych banków.
7. Wstrzymanie pomocy publicznej dla deweloperów i banków pod przykryciem programu Banku Gospodarstwa Krajowego: „Mieszkania na wynajem”.".

 Pan europoseł ma oczywiście rację.  Usługi finansowe i bankowe są w tej chwili tak samo niezbędne dla funkcjonowania naszej cywilizacji jak np. transport lub energetyka.  Te dwie ostatnie dziedziny są jednak poddane ścisłym regulacjom i kontroli.  To samo MUSI stać się z bankami.  Trzeba ukrócić ich samowolę, zanim zniszczy ona wszystko wokół /a na końcu same banki/.

licznik: 1604 + 0 / 0 - promuj
captcha
x

Zgłoszenie komentarza

dodaj komentarz

x
komentarzy: 0 kolejność: wg punktacji najstarsze najnowsze
banki i parabanki 0|0
banki tracą a parabanki (firmy pożyczkowe) zyskują. Okazuje się, że niektóre pozabankowe pożyczki wcale nie są takie drogie http://zadluzenie.info.pl/index.php?post/2018/01/24/Pożyczki-tylko-przez-internet bywają nawet tańsze niż bankowe kredyty gotówkowe.
2018-01-25 12:26