Zapomniane święto - 1600 lat tradycji

ePub czas dodania: 2015:05:24 18:26 komentarzy 0
Chodzi naturalnie o przypadające dziś Zielone Świątki. Już w zeszlym roku napisałam notkę "Zdegradowane święto - Zielone Świątki". W tym roku jest jeszcze gorzej. Druga tura wyborów prezydenckich zupełnie "przykryła" święto. W blogosferze pisze się właściwie tylko o niej

  Chodzi naturalnie o przypadające dziś Zielone Świątki.  Już w zeszlym roku napisałam notkę "Zdegradowane święto - Zielone Świątki"  /TUTAJ/.  W tym roku jest jeszcze gorzej.  Druga tura wyborów prezydenckich zupełnie "przykryła" święto.  W blogosferze pisze się właściwie tylko o niej /poza kilkoma katolickimi portalami/.

  W mainstreamie na ogół wspomina się o nim jako o uciążliwości.  Wczoraj portal RMF24.pl pisał: "Pamiętaj o zakupach! Jutro Zielone Świątki - sklepy będą zamknięte"  /TUTAJ/.  Dzisiaj zaś stwierdzil: "Zamknięte sklepy. Powodem Zielone Świątki"  /TUTAJ/.  Tylko portal Interia.pl wyłamał się i podał  /TUTAJ/ obszerną informację o święcie pisząc:

  "Dziś kościół chrześcijański obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Popularne Zielone Świątki to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. - To urodzinyKościoła - mówi franciszkanin ojciec Leon Pokorski. (...) Jezus zapowiadał swoim uczniom, że po Swoim wniebowstąpieniu da im Ducha Świętego, który umocni pierwszą ze wspólnot chrześcijańskich.  To dzięki Duchowi Świętemu chrześcijanie mogą w ogóle wierzyć - dodaje ojciec Leon Pokorski. Franciszkanin tłumaczy, że tak jak w codziennym życiu ludzie i przyroda potrzebują wody, aby żyć, tak samo w życiu duchowym potrzebujemy Ducha Świętego.  (...)  Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona już od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Najpierw świętowano ją razem z Wielkanocą.  Od czwartego wieku są to wydarzenia przeżywane oddzielnie.".

  Zastanawia mnie, dlaczego nikt w polskim Kościele nie protestował przeciw wyznaczeniu terminu drugiej tury wyborow prezydenckich akurat w Zielone Świątki.  Czyżby wszyscy duchowni wierzyli, że będzie tylko jedna tura?  Upadek znaczenia święta  Zesłania Ducha Świętego /w opinii publicznej/ zaczął się od tego, że Gomułka skasował jego drugi dzień, czyli poniedziałek.  Może by go przywrócić - zamiast np. 1 maja?

licznik: 1279 + 0 / 0 - promuj
captcha
x

Zgłoszenie komentarza

dodaj komentarz

x
komentarzy: 0 kolejność: wg punktacji najstarsze najnowsze